firma Sedlářství Haki má již více než desetiletou tradici, původně měla dílnu v malé vesničce v okrese Plzeň Sever a nyní se přestěhovala do centra Prahy na Královské Vinohrady, kde jsme pro VÁS 1. 11. 2011 otevřeli Ateliér pro práci s kůží.

Proč Ateliér? Od standardních dílen se především liší tím, že vidíte na naši práci, můžete se zde v příjemném prostředí pohodlně posadit a drobné opravy Vám rádi uděláme i na počkání.

Jeden filozof definoval náhodu takto:Náhoda je nepoznaná nutnost“  a tak proto jsme se museli potkat, sedlář Honza a sedlářka Lenka. Spojuje nás láska ke starému klasickému řemeslu, láska k psům a v neposlední řadě láska ke koním.

I když pracujeme klasickým způsobem a mnohé naše výrobky jsou výhradně ruční prací (šité ručně), tak je naše dílna velmi dobře vybavena i moderní technologií a kvalitním strojovým parkem.

Požíváme staré nářadí  a nástroje, které jsou výsledkem několikaletého sbírání a mnoha hodin práce při restaurování těchto krásných kousků, které používali sedláři – brašnáři po mnoho generací před námi.

Jan Hnátek - HAKI

sedlář Haki

Už jako mladý kluk jsem jezdíval na „čundry“ a tak jsem jako samouk vyráběl pro sebe a kamarády nejrůznější výroby z kůže odopasků, pouzder na nože až po kožené amulety. I po té, když byla příležitost nebo potřeba něco z kůže vyrobit, opravit atd., jsem se k tomuto koníčku vracel. Pochopitelně, že tyto prvotiny měly velmi daleko do exkluzivních a perfektně řemeslně zpracovaných výrobků daleko.

Před více než 15 ti lety jsem se pustil do tohoto krásného, dnes již neprávem opomíjeného řemesla, které má mnoho nejrůznějších odvětví, naplno. Začal jsem šít ručně na koníku a pořídil si první šicí stroj – ramenovku Minervu.  Manželka to okomentovala: „ … na co potřebuješ šicí stroj? Na to jedno pouzdýrko co si za rok ušiješ?"  A tak to začalo… Na chalupě vznikla sedlářská dílna, a za několik málo let se obytné místnosti na chalupě přeměnily v sedlářskou dílnu. Chalupa byla plná kůže, šicích a kosících strojů, lisů a hlavně starého sedlářského nářadí, které bylo posbíráno po sedlářích v Čechách.  Krásné je na tom to, že mnohé nářadí nebo stroje má svojí historii … ale to je jiný příběh.

A tak vznikla firma Sedlářství HAKI, která si za své logo zvolila klasický sedlářský nástroj – nůž půlměsíc.  Chyběla však jedna „maličkost“… a tak jsem se, po více než 10 ti letech praxe, přihlásil na SOU (střední odborné učeliště) – obor sedlář, abych si do své dílny mohl také pověsit výuční list.

V druhé polovině roku 2011 jsem si konečně splnil i svůj sen a společně s Lenkou Rytychovou jsme pro VÁS na Královských Vinohradech otevřeli Ateliér pro práci s kůží – Sedlářskou – Brašnářskou dílnu. Ve dvou se to přeci lépe táhne ;-)


Lenka Rytychová - ELRY

sedlářství ELryOdmala mě vždy bavilo něco vyrábět a tvořit a zároveň jsem vždy měla vztah ke zvířatům a to především koním. Spojením těchto dvou zájmů mě pochopitelně velmi učarovala "sedlařina". Když jsem se na konci základní školy rozhodovala kam jít dál moje volba byla jasná - Střední odborné učiliště služeb v Praze obor Sedlář. Rodiče ale s učilištěm neměli příliš pochopení a tak jsem nejprve nastoupila na Střední zemědělskou školu v Rakovníku a po té na Českou zemědělskou univerzitu v Praze Suchdole na fakultu Agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů - obor Speciální chovy (zaměření kynologie, jezdectví, exotická zvířata ...) a tam jsem vzdělání završila titulem Bc.

A najednou jsem stála před rozhodnutím co dál? Pokračovat na vysoké škole se mi moc nechtělo a tak jsem si řekla proč vlastně nezkusit konečně tu sedlařinu? A tak jsem "na stará kolena" a s titulem Bc. nastoupila na střední odborné učiliště kde jsem se naučila základům tohoto řemesla ... a teď už nějaký ten rok získávám zkušenosti v praxi.

A tak jsem se tedy od drobných nutných oprav jezdeckého vybavení co by dítko v jezdeckém oddíle a díky "dárečku" za maturitu v podobě mého nejlepšího kamaráda Peeta - psa plemene Cane Corso - a tedy tím i dalšího mého největšího koníčku kynologii, dostala k výrobě jezdeckých a kynologických potřeb ... z domácí dílny až do Ateliéru na Vinohradech.

Jelikož tedy znám kynologický i jezdecký sport z vlastní praxe, snažím se proto vyrábět vše nejen pěkně, ale především funkčně k plné spokojenosti Vás i Vašeho psa, koně, ... ale samozřejmě velice ráda vyrobím i cokoli přímo pro Vás či Vaše blízké. Při výrobě dbám na kvalitu materiálu i jeho zpracování. Všechny výrobky jsou tedy vyráběny s maximální pozorností a péčí a byly, jsou a vždy budou šity především ručně. Největší odměnou za mou snahu jsou pak spokojené reakce Vás - zákazníků.

 

… a jak čas běžel, tak podle starého přísloví „pachatel se vrací na místo činu“ jsem se neplánovaně k 1. 2. 2012 vrátila zpět na střední odborné učiliště k oboru sedlář. Tentokrát již ne jako učeň, ale jako učitelka odborného výcviku. A tak jsem i nadále u řemesla, své zkušenosti předávám dál svým učňům, ale proto mě již v našem Ateliéru pravidelně nezastihnete.