Ve svém Ateliéru pořádám také kursy – semináře, na kterých se frekventanti seznámí se základy sedlářského řemesla a osvojí si základní sedlářské dovednosti. Absolvování semináře pak frekventantovi pomůže v jeho začátcích s tímto krásným a voňavým řemeslem, jež v současné době prožívá svoji renesanci.

Každého semináře se mohou zúčastnit maximálně dva frekventanti, abych se mohl každému individuálně věnovat. Nejedná se tedy o klasický seminář, kdy „učitel“ něco přednáší a předvádí před více účastníky kursu, ale každý frekventant po celou dobu strávenou v Ateliéru samostatně pracuje na svých výrobcích.

Při semináři nezatěžuji frekventanty zbytečnou teorií – tu si může každý nastudovat v odborné literatuře, kterou mám v elektronické podobě a kterou si frekventant odnese na externím disku. Kladu důraz především na to, aby si osvojil základní řemeslné dovednosti, jako je ruční šití, formátování kůže, výroba střihů, základy ručního zdobení kůže, barvení kůže, aplikace kování atd.

Seminář je vždy dvoudenní, délka trvání je první den 9 hodin a druhý den 7 hodin. Toto je nezbytná doba pro zvládnutí základních dovedností – sami uvidíte, jak čas při práci s kůží rychle utíká. Je počítáno s tím, že občas se seminář protáhne, abychom stihli vše, co je v osnovách.

Osnova semináře

 

Každý seminář je koncipován a zaměřen tak, aby vyhověl požadavkům a představám frekventanta, respektive aby odpovídal tomu, co chce frekventant v budoucnu vyrábět a jak chce s kůží pracovat.

Nicméně je potřeba na začátku zvládnout základní sedlářské dovednosti nezbytné pro výrobu tzv. „řezaných výrobků“, tedy výrobků, které jsou šité „na hranu“, jako jsou například opasky, taštičky, pouzdra, kynologické potřeby a další sedlářské výrobky.

Je tedy nutné zvládnout tyto základní sedlářské dovednosti:

 • formátování – řezání kůže
 • hranění kůže
 • kosení (vytenčování kůže)
 • ruční šití
 • správná aplikace kování
 • povrchové úpravy kůže
 • úpravy hran
 • ruční zdobení kůže
 • příprava „střihů“ – šablon pro jednotlivé výrobky
 • technologické postupy

Pochopitelně, že po absolvování kursu, kde se dozvíte i trochu teorie, uvidíte praktické ukázky a sami si vše vyzkoušíte, nebudete ještě „mistři“, ale tím, jak začnete s kůží pracovat a budete získávat praxi, dopracujete se po čase k dobrým výsledkům. Tento seminář vám pomůže ve vašich sedlářských začátcích.

Na závěr semináře si sepíšete seznam nářadí a dalších pomůcek pro práci s kůží a odnesete si na extrním disku „kontakt list“ s užitečnými odkazy, kde nakoupit potřebné nářadí, kůže a další materiály a pomůcky pro práci s kůží.

V ceně semináře jsou zahrnuty také další případné návštěvy frekventantů v Ateliéru, a to po předchozí telefonické dohodě. Je totiž opodstatněné předpokládat, že každý, kdo s řemeslem začíná, bude potřebovat ještě další rady a konzultace, popřípadě si bude chtít něco vyrobit a nebude mít ještě všechny potřebné nástroje. V tomto ohledu, pokud mi to časové možnosti dovolí, jsem nadále frekventantům k dispozici a mohou použít i vybavení mého Ateliéru.

V ceně semináře je zahrnuto i základní pohoštění – káva, čaj, nealkoholické nápoje…

Obchodní podmínky a jak se na seminář přihlásit

 

Pokud máte o seminář zájem, můžete si zakoupit Voucher. Voucher na dvoudenní seminář stojí 5 000 Kč. Žádost o Voucher zašlete emailem na haki@volny.cz a do žádosti uvedete své celé jméno, adresu, telefon, popřípadě jméno toho, pro koho je Voucher určen jako dárek.

Vystavený Voucher vám zašlu v elektronické podobě s informacemi, jak jej uhradit. Voucher začne platit v okamžiku uhrazení, tedy připsání platby na můj účet, jeho platnost je 12 měsíců a vyexpiruje v okamžiku provedení rezervace.

Je-li Voucher uhrazen a pokud jsou ještě nějaké termíny volné, tak vám obratem zašlu Pokyny pro provedení rezervace s odkazem na on line rezervační formulář, kde si vyberete termín a ten si závazně zarezervujete. Pokud jsou všechny vypsané termíny již obsazeny, tak vám Pokyny pro provedení rezervace zašlu ihned po vypsání nových termínů na další období.

Pořádám vždy maximálně dva dvoudenní semináře v měsíci, většinou v pondělí a v úterý. Termíny seminářů jsou vypisovány vždy přibližně v polovině posledního měsíce čtvrtletí na čtvrtletí následující.

Na památku si také odnesete Certifikát o absolvování semináře

Další informace


V Ateliéru je možnost ohřát si jídlo (hladový sedlář – špatný sedlář), nebo si můžete zajít na oběd do sousední restaurace, popřípadě si jídlo objednat telefonicky a přinést si ho z nedaleké čínské restaurace (vaří dobře :-)).

Každý frekventant si mimo jiné vyrobí a odnese opasek podle svých představ a další výrobky.

Pro mimopražské zájemce mohu zajistit i levné ubytování s možností parkovaní nedaleko Ateliéru na Praze 3 (350 Kč za noc).

Ateliér se nachází na Praze 2, tedy v rezidentské modré zóně pro parkování. Pokud byste chtěli parkovat v modré zóně, je možno zaplatit si parkovné přes mobilní aplikaci nebo zaparkovat ve fialové zóně přibližně 300 metrů od Ateliéru, kde lze parkovné uhradit v parkovacím automatu, popřípadě můžete zaparkovat na Praze 10, což je jen několik minut tramvají nebo dvě stanice metrem.

Ateliér se nachází asi 10 minut pěší chůze od stanice metra Náměstí míru nebo stanice metra Muzeum na Václavském náměstí.

Poznámka:
Jste-li ze Slovenska (nebo jiného státu EU), není možné provádět úhradu Voucheru z účtu ze zahraničí. Je nutné telefonicky nebo emailem dohodnout jinou formu úhrady, například zaslat peníze v obálce jako cenné psaní nebo provést úhradu poštovní poukázkou na adresu:

Ateliér pro práci s kůží
Jan Hnátek
Mánesova 29
120 00 Praha 2
Česká republika

Pokud máte nějaké další dotazy k semináři, neváhejte zavolat na telefonní číslo +420 602 288 413, rád vám vaše dotazy zodpovím.

 

Co si vzít s sebou

 • Dobrou náladu a chuť učit se nové věci
 • Poznámkový blok
 • Fotoaparát
 • Vlastní nářadí (pokud je máte)
 • Externí disk – „flešku“
 • Doporučuji vzít si „něco“, na co si budete chtít udělat taštičku nebo pouzdro (psací potřeby, mobilní telefon, peněženku a podobně)

Takže - těším se na VÁS ... Haki

Ukázky práce těch, kteří absolvovali můj seminář, a fotografie ze seminářů najdete na záložce SEMINÁŘE a aktuální fotodokumentaci ze všech seminářů najdete na mém facebookovém profilu Sedlářství – brašnářství – zakázková výroba: www.facebook.com/SedlarstviHaki

Budete překvapeni, co dokázali za dvoudenní seminář vyrobit frekventanti, kteří nikdy předtím s kůží nepracovali.